Ro-ro taşımacılık nedir

Ro-Ro taşımacılık nedir

Ro-Ro kelime anlamı ele alındığında Roll on ve Roll off kelimelerinin kısaltmalarını simgeler. Ro-ro taşımacılık ise lojistik araçlarının gemiler aracılığı ile bir noktadan başka bir yere noktaya taşınmasını ifade eder. Bu malzemeleri taşıyan gemiler Ro-Ro gemisi olarak adlandırılırken bu taşımacılık türüne de Ro-Ro taşımacılığı adı verilir. Bu taşımacılık şeklinin ortaya çıkmasında öncelikli olarak feribotlar etkili olmuştur. Feribotlar sayesinde ortaya çıkan bu yöntem bir yükün minimum elleçleme ile taşınmasına da katkı sağlamaktadır. Bir yükün kolayca taşınabilmesi nakliyesinin yapılabilmesi için bilinen geleneksel yol ekipmanlar yardımıyla gemilere yükleme ve boşaltma işlemlerinin sağlanması olarak ifade edilir.

Ro-Ro taşımacılığın gelişmesinde büyük bir hissesi olan feribotlar taşımanın gerçekleştiği araçları bünyesine alarak bir yerden farklı bir yere taşımakla görevlidir. Otomobil kamyon tır tren gibi kendiliğinden sürülebilen ya da çekilebilen yükler feribotlar yardımıyla taşınabilir. Bu taşımacılık sisteminin bu denli gelişmesinin en önemli sebebi artan müşteri talepleri olarak ifade edilebilir. Ro ro taşımacılığı tanımı gereği özel gemiler yardımı ile gerçekleştirilen taşımacılık olarak belirtilebilir.

Bu taşımacılık yöntemi karayolu üzerinde taşıma yapan çeşitli araçların yolculuğun belirli bir kısmını deniz yolu aracılığıyla yapmasına olanak sağlar. Ro-Ro gemilerine yarı römorklar çekicileri ile birlikte yüklenebilir. Aynı zamanda çekici, isterse çekiciyi yükleminde limanında bırakarak sadece römorkun Ro-Ro gemisine yüklenmesini sağlayabilir. Böyle bir durumda nakliye limanında bulunan bir başka çekici römorku takılarak istenen varış noktasına götürür. Ro-Ro taşımacılıkta yalnızca kamyon ya da tır taşınmakla sınırlı kalınmaz.

Ro-Ro taşımacılık faydaları

Yükleme ve boşaltma işlemleri Ro-Ro gemilerinde son derece hızlı ve kolaydır.

Taşımacılık esnasında yalnızca tek bir taşıma modu tercih etmek yerine, Ro-Ro taşımacılığın tercih edilmesi sayesinde firmaların işleri daha da kolaylaşmaktadır.

eşyaların dış etmenler kaynaklı hasar alma ihtimali son derece düşüktür.

Yükleme ve boşaltma işlemleri esnasında çok fazla efor harcanmadığı için bu noktada bulunan maliyetler de düşüktür. Yükleme ve boşaltma işlemleri son derece pratik olduğundan dolayı, ro ro taşımacılığı limanları bünyesinde gerçekleşen işlemler de kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır.

Aynı zamanda, bu taşımacılık yapılırken gemilerin limanda bekleme süresi de son derece azdır. Bu sebeple, Ro-Ro taşımacılık esnasında kullanılması tercih edilen gemiler çok sayıda sefer gerçekleştirerek müşteri memnuniyet oranını yükseltir.

Bu gönderinin yorumları kapatılmış.